דרך המוסיקה של לייפציג.

ללייפציג קיימת הסטוריה עשירה מאוד בתחום המוסיקה קלאסית. רשימת הנגנים והמלחינים הגדולים והמפורסמים ביותר בעולם, שהתגוררו בשלב מסוים בחייהם בעיר, פשוט אינה נגמרת. ביניהם ראוי לציין את בך, וגנר, מנדלסון, מאהלר, גריג, יאנאצ'ק ועוד רבים אחרים וטובים. בך ומנדלסון לימדו בעיר שנים רבות, וניצחו על תזמורות ומקהלות בתחומה.
תזמורת הגוונדהאוס – Gewandhaus Orchester (קרויה על שם אולם הקונצרטים בעיר) מהווה לתזמורת הציבורית הראשונה שהוקמה בעולם.

במהלך השנים האחרונות חיפשה עיריית לייפציג דרך בה היא תוכל להנגיש את ההסטוריה המוסיקלית העשירה של העיר אל התושבים ואל המבקרים בה, ולכן בשנת 2002 מקימה העיר, ביוזמה מיוחדת, את "דרך המוסיקה" של העיר – מסלולים אינטראקטיביים הנעים בין 5 ק"מ (בהליכה) ועד 40 ק"מ (באופניים), העוברים דרך סיפורם של המלחינים הגדולים והאתרים המוזיקליים החשובים בעיר. התחנות עצמן מסומנות ע"י רכיבי פלדה מעוקלים, המוטבעים באדמה, המסמלים את הנתיב המתפתל דרך מרכז העיר. לכל מסלול קיים את הסימון שלו ובכל תחנה תוכלו למצוא גם שלטי הסבר או שתוכלו גם לשמוע את ההסברים ע"י קריין דרך אתר האינטרנט שלהם.

כעת הפרויקט מציע כ-4 מסלולים שונים שעליהם אתאר כאן:
לאלו שרוצים ללכת על בטוח:
מסלול "נתיב התווים" של לייפציג –Leipziger Notenspur.
המסלול המפורסם ביותר והמומלץ בפרויקט. מסלול זה נחשב למסלול הקצר ביותר מבין הפרויקט. אורכו של המסלול הוא כ-5.3 ק"מ והוא מכיל כ-23 תחנות. המרחק הממוצע בין תחנה לתחנה הוא כ-250 מטר הוא אורך בסביבות השעה וחצי של הליכה.
היתרון הגדול של מסלול זה שהוא בנוי בצורה מעגלית, מה שאומר שאתם יכולים להתחיל מכל נק' שתבחרו וממנה להמשיך הלאה, אך אל דאגה, חלק גדול מן התחנות החשובות תוכלו למצוא אצלנו בסיור הקלאסי שלנו (:

אחד מבין הסימונים של דרך המוסיקה של לייפציג.

לחובבי ההיסטוריה ומוסיקה קלאסית:
מסלול "קשת התווים" של לייפציג – Leipziger Notenbogen.
מסלול זה נמצא באיזור המערבי של מרכז העיר (Zentrum West ) וגם כן אורכו הוא כ- 5 ק"מ. להבדיל משביל ההליכה של לייפציג, בו אתם עוברים דרך ההסטוריה המוסיקלית העשירה של לייפציג, מסלול המוסיקה יתרכז בעת המאוחרת – בין המאה ה-19 והמאה ה-20.
המסלול עצמו מכיל כ-17 תחנות וגם אורך באיזור השעה וחצי של הליכה.

לאקטיביים מבינכם:
מסלול "דרכי התווים" של לייפציג – Leipziger Notenweges.
מסלול זה נחשב למסלול הרגלי הארוך ביותר בפרויקט, כ-8 ק"מ הליכה. כשמארגני הפרויקט רצו להחזיר את ההיסטוריה המוסיקלית של העיר לתחייה, הם ניסו למצוא כיצד לשלב אותה עם השטחים הירוקים הגדולים והמרשימים בעיר.
יתרונו של מסלול זה, זה שהוא עובר דרך הרבה מן הפארקים המפורסמים של העיר, כשגם בהם נמצאים נק' מוסיקליות היסטוריות. למי שלא יודע, לייפציג ידועה במרחבים, ובפארקים הירוקים והגדולים שבה.
לכן מי שאוהב לצאת להליכה זה המסלול בשבילכם! כאן תוכלו גם ללמוד על ההסטוריה המוסיקלית של העיר, גם להכיר אותה דרך הרגליים וקצת לצאת מן האזוריים המרכזיים בה, גם להנות מכמה פנינות ירוקות ועל הדרך לשמור קצת על פעילות ספורטיבית ואולי גם להוריד קצת כמה גרמים מיותרים (:

פסלו של באך לצד כנסיית תומאס בעיר. רק אחת מבין התחנות שמציעים המסלולים

לאלו שלא מוכנים להתפשר וחובבי רכיבת האופניים:
מסלול "אופני התווים" של לייפציג – Leipziger Notenrad.
כמה מן הנק' החשובות והיפות ביותר בהיסטוריה המוסיקלית של לייפציג נמצאות מחוץ למרכז העיר הגדול שלה ולכן לא תוכלו לראות אותם כחלק מ"נתיב התווים". מה גם שחלקם נמצאים לצד אזורים אטרקטיביים של העיר, רחוק מן המרכז לצד הנהרות המפורסמים של העיר והשטחים הירוקים הנרחבים שלה. המיזוג הזה של אורבניות וקרבה אל הטבע יוצרות חוויה מאוד מאוד ייחודית ויוצאת דופן.
מסלול עצמו נפרש לאורך של כ-40 ק"מ ועובר באזורים רבים בעיר. זוהי אולי הדרך הטובה ביותר להכיר את העיר כולה.
למי שרוצה לדעת קצת פרטים על השכרת אופניים בעיר מוזמן למצוא זאת בכתבה שלנו "דרכי השכרת אופניים בעיר".

למי שרוצה לקרוא עוד על הפרויקט, או רוצה לעבור על התחנות מוזמן להיכנס לאתר של הפרויקט.


* ניתן למצוא פה גם מידע באנגלית על המסלולים וגם כן על התחנות.

אז לא משנה איזה תחנה תבחרו, כל מסלול יכול להוות בשבילכם דרך טובה להכיר וללמוד על העיר, מקווה שתתנסו ותהנו!

לשתף בפייסבוק
לשתף בלינקדין
לשתף במייל
לשתף בווצאפ
סגירת תפריט