יריד הספרים של לייפציג

יריד הספרים של לייפציג נחשב ליריד הספרים השני הגדול ביותר בגרמניה אחרי יריד המסחר של פרנקפורט. היריד מתקיים מדי שנה ונמשך למשך ארבעה ימים במהלך חודש מרץ. הוא מתרחש בהיכל המסחר הגדול של לייפציג שנמצא בחלק הצפוני של העיר והוא לוקח חלק גדול ומרכזי בשוק הספרים הבינלאומי ולעתים קרובות הוא המקום שבו הוצאות לאור גדולות של ספרים מתרחשות בו לראשונה.

כדי להבין מדוע היריד נחשב לאירוע משמעותי ברמה בין לאומית יש צורך בהבנה בסיסית של ההיסטוריה של לייפציג.
אז בקצרה, לייפציג מאז הקמתה ידועה כעיר מסחר מאוד גדולה, בעיקר בשל מיקומה המרכזי באירופה. העדויות על התקיימותו של היריד לראשונה מוצגות עוד מן המאה ה-13, כאשר השיא של יריד המסחר מגיע בתחילת המאה ה-20 כאשר יריד המסחר עושה טרנספורמציה ליריד ביתנים מאוד גדול ומרשים כחלק משנות ההתפתחות הגדולות ביותר של העיר שהתרחש פעמיים בשנה והביא לכאן סוחרים מכל העולם.
יריד הספרים של לייפציג הוקם לראשונה בשנת 1632 ונחשב בזמנו ליריד הספרים הגדול ביותר בגרמניה. בשנת 1825 מוקמת חברת הוצאות הספרים הראשונה בגרמניה בלייפציג בשם "Börsenverein des Deutschen Buchhandels", שעד היום נחשבת להוצאת הספרים הגדולה והוותיקה ביותר. יריד הספרים של לייפציג הצליח לשמור את כוחו כיריד הספרים הגדול בגרמניה עד שנת 1945 כאשר גרמניה מתפצלת לשניים. יריד הספרים של לייפציג מאבד את כוחו לטובת היריד מפרנקפורט כשגם חברת הוצאות הספרים מעבירה את משרדה הראשי לשם. אך אם זאת, עדיין במהלך אותם שנים הצליח היריד להביא אורחים רבים מכל העולם וכמו כן ממערב גרמניה, מה שנחשב להיות אחד האירועים היחידים בהם ניתנה האפשרות למדינות העולם המערבי לבקר בה.
כל זאת ועוד משתנה בשנת 1990 לאחר איחוד גרמניה ועם חידושו של יריד המסחר בעיר.

כיום, הצליח היריד להחזיר את כבודו ולהבדיל מירידי ספרים אחרים, נחשב יריד הספרים של לייפציג כמייצג ציבורי מאוד גדול שבו שמים דגש על היחסים שבין המחבר לקורא. היריד מכיל מייצגים רבים והרצאות רבות מפי מחברים, חברות הוצאה לאור גדולות או עצמאיות וארגונים שונים. מאז 1990 היריד רק גדל וגדל, גם במספר המייצגים וגם במספר המבקרים, כאשר בשנה שעברה התקיימו כ-2365 מייצגים והשתתפו ביריד כ-197 אלף מבקרים(!).

יריד הספרים של לייפציג. מדהים לראות את כמות האנשים שמשתתפים באירוע.

עוד מסורת מאוד נחמדה ומעניינת היא שמדי שנה בוחרים מדינה כ"אורחת הכבוד של היריד" (בשנת 2015 היה זה ישראל והנושא היה היחסים שבין גרמניה וישראל בין השנים 1965-2015) , כשבמהלך השנים האחרונות שמים דגש בעיקר לכותבים ומחברים ממדינות מזרח אירופה כשהשנה אורחת הכבוד של היריד היא צ'כיה.
לאלו מכם שלא מגלים עניין בסיפורת ושירה גרמנית (או אינם מסוגלים להבין מילה מהשפה) יכולים גם ליהנות מלמעלה מ-400 מייצגים בינלאומיים, ביניהם אגף שלם של ספרי קומיקס ומנגה שמאוד פופולריים ביריד וכשמדי שנה מתארחים גם סופרים ישראלים שבאים להציג ולדבר על ספריהם.

כדי להשתתף ביריד יש צורך לרכוש כרטיס בראש במחיר שמשתנה בהתאם למס' הימים בהם תרצו לבקר.
אך גם למי שלא מבקר ביריד, העיר כולה מלאה בירידים ובהרצאות גם בגרמנית וגם באנגלית ואין ספק שיש כאן אווירה מאוד ייחודית שלא מוצאים בהרבה מקומות.
אז גם אם אתם תולעי ספרים וגם אם לא, חודש מרץ זה הזמן שלכם לבוא ולהתרשם וליהנות מהאווירה הייחודית שהיריד מביא אתו לעיר הזו.

לעוד מידע על היריד מוזמנים לבקר כאן

.

• יש לציין שהכתבה נכתבה בשנת 2019

לשתף בפייסבוק
לשתף בלינקדין
לשתף במייל
לשתף בווצאפ
סגירת תפריט